RECENZJA LEGO Friends Las Jelonka (41023)

Jeśli szukasz skrótowej recenzji, zapraszam na sam dół wpisu!

Zabawki z serii LEGO Friends Animals, czyli LEGO Friends Zwierzaki pojawiły się na rynku w 2013 roku i są na nim dostępne do dziś, chociaż producent zmienił ostatnio sposób ich pakowania, o czym była mowa w tym wpisie. Klocki w tak zwanych polybags, czyli plastikowych saszetkach zostały wypuszczone w sześciu seriach – po trzy zestawy w każdej. Choć obecnie wszystko wskazuje na to, że siódmej serii nie będzie, postanowiłam sprawdzić z czego zrezygnowało LEGO. Ponadto klocki w saszetkach nadal są i jeszcze przez długi czas będą dostępne w sklepach, także warto się pochylić nad ich zawartością.

Friends MAŁY
Źródło: toysnbricks.com

Spośród 18 dostępnych zestawów moją uwagę zwrócił ten z serii trzeciej o wdzięcznej nazwie „Las Jelonka” („Fawns Forest”) i to jego dotyczy recenzja. Ceny zestawów są niezależne od zawartości, dowolną saszetkę kupimy już za 17 złotych. I generalnie jeśli jakiś sklep oferuje ją w cenie wyższej niż 20 złotych, powinniśmy grzecznie podziękować, bo to po prostu za drogo.

Fawns Forest MAŁY

Źródło: Materiały producenta.

Jak już wspomniałam, klocki pakowane są w plastikowe saszetki. Nie są to jednak małe saszeteczki podobne do tych, w których sprzedawane są mini-figurki kolekcjonerskie (na przykład My Little Pony, Minionki czy Gormiti), a naprawdę pokaźnych rozmiarów, solidne opakowania. Ponad 13cm szerokości i 19cm wysokości!

Las Jelonka 1

Na froncie saszetki znajduje się grafika przedstawiająca jelonka, informacja o serii, wizualizacja złożonego zestawu oraz obrazek prezentujący wszystkie bohaterki LEGO Friends wraz ze zwierzakami dostępnymi w serii. Z tyłu znajduje się natomiast standardowe ostrzeżenie o ryzyku związanym z zakrztuszeniem małymi elementami, kilka innych informacji, a także obrazek klockowego jelonka w skali 1:1. I tu ciekawostka. Może nie każdego to zaboli, ale tenże obrazek, choć faktycznie pokazuje rzeczywistą wielkość jelonka, to został otoczony niepozorną białą aurą, która optycznie go powiększa. Po co LEGO stosuje takie sztuczki? Ja nie wiem (Adam Mickiewicz, Świtezianka)

Las Jelonka 2

Saszetka nie posiada żadnej perforacji ani nawet wgryzienia, które ułatwiałoby jej otwarcie. Jest to zapewne uzasadnione ochroną przed złodziejami i małymi dziećmi, które mogłyby chcieć zaglądać do środka bez uprzedniego nabycia zabawki, ale rodzi problem, kiedy prawowity właściciel pragnie już jakoś tę saszetkę otworzyć. Na opakowaniu nie ma informacji jak należałoby to zrobić, żeby nie uszkodzić zawartości, także ja najpierw strząsnęłam wszystko na dno saszetki, a potem ucięłam jej górną część nożyczkami, sprawdzając pod światło czy właśnie nie ciacham instrukcji.

Na zawartość saszetki składają się zasadniczo dwa elementy. Pierwszy to instrukcja złożona na pół, żeby mieścić się w opakowaniu, a drugi to plastikowa torebka z klockami.

Las Jelonka 3

Owych klocków nie jest zbyt wiele, ale oprócz tych, które zgodnie z instrukcją powinny się w opakowaniu znajdować, mamy też jakieś bonusy. Mi trafiły się dodatkowe wisienki, kokardka, którą zaraz podarowałam źrebakowi z poprzedniego zestawu i dwa klocki 1×1 (kwiatek i nie-kwiatek).

Las Jelonka 4

Zestaw składamy w 15 krokach i tu kolejna zagwozdka, bo kolory w instrukcji zostały dobrane w taki sposób, że ciemniejsze elementy zlewają się ze sobą na poszczególnych obrazkach, ale da się to jakoś rozkodować. Złożywszy wszystkie klocki w całość otrzymujemy obsypane kwieciem drzewo z dziuplą, eleganckiego muchomora i zastawę, z której może się żywić nasz jelonek.

Las Jelonka 5

Warto zaznaczyć, że dołączone do zestawu wisienki można swobodnie przyczepiać do drzewka, także w razie czego jest co z nimi zrobić, żeby się nie zgubiły. Z jelonkiem jest trochę inna sprawa. To malutki klocek, bardzo śliczny, ale niestety wadliwy. Jeśli przyczepimy go do jakiejkolwiek LEGO-płyty, nie będzie się na niej za dobrze trzymał. Wystarczy trącić go palcem, żeby wypstryknął się z podłoża, poszybował w niebo i upadł z łomotem na ziemię. Należy więc mieć na niego oko.

Las Jelonka 7

Oprócz chwytnych nóżek, jelonek ma też miejsce na kokardkę tuż nad ogonkiem. Przyczepiona bardzo dobrze się trzyma i nie trzeba się obawiać, że odpadnie.

Jak większość saszetkowych zestawów tak i ten ma alternatywną wersję budowy, ale moim zdaniem nie jest ona szczególnie ciekawa, więc się jej nie podejmowałam. Wygląda po prostu jak dwie porośnięte zielskiem kupki ziemi. Niemniej zawsze to jakaś opcja, gdyby właściciel jelonka znudził się jego drzewkiem.

Las Jelonka 8

Jelonek jest maciupki, ale jest w tym szaleństwie jest metoda, bowiem zachowuje on proporcje względem innych zwierzątek LEGO Friends. Nie jest na przykład większy od źrebaka i to ma sens!

Las Jelonka 9

Saszetkowe zestawy LEGO Friends Animals mają swoje ograniczenia. Choć cenowo podobne do swoich pudełkowych następców, zawierają znacznie mniej klocków. Na stosunek cena-liczba klocków wpływa zapewne rodzaj stosowanego opakowania, które jest droższe niż cienka tekturka. Być może nadal jestem pod wpływem zestawu ze źrebakiem, ale bardziej mi się on podoba, jeśli chodzi o ilość opcji zabawy. W instrukcji producent zachęca nas do nabycia wszystkich zestawów z danej serii, by móc je połączyć w coś większego, tylko moim zdaniem nie o to powinno w tym chodzić.

Nazwa: LEGO Friends Las Jelonka (41023)
Producent: LEGO
Wiek: 5-12
Cena: Około 18zł
Opakowanie: Saszetka
Dominujący materiał: Plastik
Baterie: Nie
Efekty dźwiękowe: Nie
Efekty świetlne: Nie

Zalety:
+ przystępna cena
+ wysoka jakość
+ super muchomor
+ możliwość przyczepienia wisienek do drzewa
+ kompatybilność z pozostałymi klockami LEGO

Wady:
– jelonek wypstrykuje się z podłoża przy najlżejszym dotknięciu
– nie wiadomo jak otworzyć opakowanie, by nie uszkodzić zawartości
– ryzyko nadepnięcia na klocek

Pedagogiczne plusy:
+ rozwój motoryki małej
+ rozwój wyobraźni
+ rozwój inteligencji logicznej i wizualno-przestrzennej
+ rozwój empatii

Pedagogiczne minusy:
– brak

Ocena końcowa: 9/10

Moi partnerzy, u których kupisz produkty LEGO Friends:
1. Blumi
2. Jedyny Sklep
3. Nodik

~ Ithlini

Facebook Comments
Ten wpis został opublikowany w kategorii Figurki, Klocki, Recenzje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „RECENZJA LEGO Friends Las Jelonka (41023)

  1. Pingback: RECENZJA LEGO Mixels Slusho (41550) | TULIthlini

  2. Anorii pisze:

    Jejciu. Ja mam jakąś słabość do jelonkowatych i ten zestaw po prostu mnie urzekł. Jest cudowny! „Ja nie wiem” skojarzyło mi się akurat od razu ze Świtezianką, bo wczoraj w szkole robiliśmy test związany z tym utworem. 🙂
    Moim zdaniem posty, w których recenzujesz Lego Friends naprawdę miło się czyta, czekam na więcej. ^^

    • admin pisze:

      Hehe. 😀
      Tak, jelonkowate mają w sobie urok. <3
      Teraz będę się skupiać na innych zabawkach, bo chcę wprowadzić różnorodność na blogu, ale może kiedyś powrócę do serii Friends, jeśli wydadzą coś nowego. (Chociaż mam na oku jeszcze jeden zestaw, ale o tym sza!)

  3. Jakaś Dziewczyna pisze:

    „Ryzyko nadepnięcia na klocek” xDD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.